W jakich branżach niezbędny jest pomiar wilgotności materiałów sypkich?

Jakość wielu produktów jest bezpośrednio uzależniona od poziomu ich wilgotności. Zbyt wysoka zawartość wody może być przyczyną utraty ich parametrów, a niekiedy nawet sprawić, że staną się bezużyteczne. Pomiar wilgotności szczególnie istotny okazuje się w przemyśle drzewnym, spożywczym, chemicznym, energetycznym oraz przy produkcji materiałów budowlanych. W jaki jednakże sposób prowadzi się go w fabrykach, w których wszelkie procesy są całkowicie zautomatyzowane? Jaka instrumenty umożliwiają kontrolowanie wilgotności w produktach?

Pomiar wilgotności materiałów sypkich i innych produktów

Pomiar wilgotności jest jednym z istotnych etapów procesu produkcji i składowania rozmaitych dóbr. Pośród nich są wszelkiego rodzaju produkty sypkie – zarówno spożywcze (jak przykładowo soda oczyszczona, mleko w proszku czy płatki zbożowe), jak i te przeznaczone dla branży budowlanej (m.in. piasek, glina lub gips) oraz chemiczne (choćby proszki do czyszczenia powierzchni kuchennych i do prania). Poza tym urządzenie do pomiaru wilgotności jest stosowane w przemyśle drzewnym, a także w produkcji ceramiki lub płyt kartonowo-gipsowych.

Czujnik wilgotności – jak to działa?

Urządzenie do pomiaru wilgotności można nabyć w dwóch wersjach. Jedna z nich wykorzystuje fakt, że zdolność absorbowania podczerwieni jest zależna od stopnia wilgotności. Czujniki wilgotności tego typu pozwalają na bezkontaktowy pomiar, co jest szczególnie ważne w przypadku produktów sypkich. Drugi rodzaj to mierniki wilgotności działające na zasadzie pomiaru względnej przenikalności elektrycznej materiału zmieniającej się zależnie od zawartości wody. Takie czujniki umożliwiają dokonywanie pomiarów w sposób bezkontaktowy lub kontaktowy.