Jeśli chcesz zamówić silnik DC, skieruj się na tę stronę.
Mnóstwo przedmiotów, z którymi stykamy się na co dzień i bez których nie wyobrażamy sobie życia, wykorzystuje w swoim działaniu silniki elektryczne prądu stałego. Bezszczotkowe czy też szczotkowe, duże bądź malutkie, te silniki zmieniły nasz sposób pracy oraz życia, lecz statystyczny obywatel zwykle nie wie, jak funkcjonują te urządzenia, ani z jakich elementów złożone są.
Kto odkrył i jak zbudowany jest silnik elektryczny prądu stałego?
Zadaniem silników elektrycznych DC jest generowanie energii mechanicznej z elektrycznej. Ich nazwa wskazuje, że zasila je prąd, w którym zwrot oraz kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu znane są od niemal dwóch wieków i są wspólnym zasługą wielu osób. Do ich opracowania, następnie rozwoju i ostatecznie ich dopuszczenia do szerokiego użycia w różnorodnego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się eksperymenty oraz wynalazki cenionych naukowców połowy XIX wieku, takich jak np. Thomas Davenport, Michael Faraday czy Gaston Planté. Silniki na prąd stały skonstuowane są ze dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi powstaje pole magnetyczne, wirnika, nieruchomego statora, komutatora oraz szczotek. Współcześnie powszechnie stosowane są także silniki bezszczotkowe, które ze względu na brak tej cyklicznie ulegającej awarii części, są postrzegane za bezpieczniejsze, znacznie trwalsze, i są powszechnie cenione za ciche działanie, jak równieżdużą niezawodność.
Silniki elektryczne na prąd stały to napęd licznych popularnych urządzeń
Powiedzieć, że silniki elektryczne prądu stałego są używane zasadniczo wszędzie nie jest egzageracją. Jeżeli posiadasz odtwarzacz CD/DVD bądź w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie na pewno użyto silnika bezszczotkowego. Silniki DC są częścią pociągów i samochodów sterowanych radiowo, a więc zabawek, które uwielbialiśmy jako dzieci i które prawdopodobnie sprezentujemy też naszym synom oraz córkom. Silniki tego typu znajdują się w dużych i małych pompach hydraulicznych nieodzownych w wielu branżach przemysłu, m.in. budowlanej, wydobywczej bądź produkcyjnej. W nieodległej przyszłości, dzięki silnikom DC samochody elektryczne staną się powszechne, a już teraz te silniki poprawiają naszą mobilność, bowiem bez nich nie działałyby popularne rowery elektryczne, segwaye i hulajnogi. Silniczki na prąd stały wykorzystują także hobbyści do tworzenia najróżniejszych zautomatyzowanych prototypów z zakresu mechaniki oraz robotyki.
Choć silniki elektryczne DC o niskiej mocy bez trudu można kupić w sklepach dla hobbystów czy z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego zastosowania dostępne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających wysokie jakościowo silniki od szanowanych marek.
Nasze dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]