Topaz mistyczny – dlaczego jest tak popularny?

Znajdź topaz mistyczny na www.mystictopaz.pl

Wspaniały blask oraz nietypowy, jak na topaz, odcień to najważniejsze cechy topazu mistycznego, od lat cieszącego się ogromnym uznaniem entuzjastów ozdób. Choć na początku możnaby błędnie stwierdzić, iż to odmienny kamień, topaz mistyczny jest w rzeczywistości normalnym topazem. Jego wyjątkowe walory są rezultatem odpowiedniej techniki produkcji – prawdziwy topaz jest w jej toku poddawany działaniu gorąca oraz pokrywany cienką warstwą kruszcu szlachetnego. Właśnie z tego powodu topaz mistyczny prezentuje się tak dobrze.

Kolory topazu mistycznego

Odcienie, jakie przybiera topaz mistyczny zależne są w szczególności od kruszcu, z jakim jest połączony. Szczególnie często widywany jest czerwony topaz mistyczny, który powstaje w kąpieli z tytanem. Chrom powoduje zaś, że kamień ma fioletowy kolor, błękitny z kolei jest wynikiem rozgrzania kamienia bez żadnych domieszek. Najlepsze efekty daje stosowanie czystego topazu – szczególnie pozyskanego w Afryce, Brazylii czy Azji.

Topaz mistyczny – nie tylko do wieczorowych kreacji

Jak już napisaliśmy, wspaniałe właściwości topazu mistycznego są wysoko cenione przez jubilerów. Często używają go więc do wyrobu naszyjników, kolczyków i pozostałych ozdób. Wbrew pozorom biżuteria z topazem mistycznym może być noszona częściej niż jedynie do wieczorowych strojów – doskonale wygląda także w pracy. Nie bez znaczenia jest również mnogość barw, sprawiająca, że łatwiej można dobrać ozdoby do danego stroju.