Jak efektywnie pracować w domu?

Do tej pory praca zdalna była dodatkiem do pracy biurowej. Na ogół była pewną formą benefitu dla pracownika. Dzisiaj przez wciąż trwający stan pandemii wielu z nas odesłano na tzw. home office. Lecz nie wszyscy umieją poradzić sobie z tym systemem pracy. Kluczem jest dobra organizacja. Poznaj kilka metod planowania pracy zdalnej.

W związku z aktualnym stanem epidemiologicznym, wiele przedsiębiorstw postanowiło przejść na systemem home office. Dla części osób, które nie miały dotychczas styczności z takim trybem pracy, efektywne zaplanowanie czasu może wydawać się nie lada wyzwaniem, bo wymusza dostosowanie się do paru nowych reguł.

Jak wykorzystać atuty oraz złagodzić wady związane z home office?

Na początku warto zorganizować sobie wygodne miejsce do pracy. Najlepszym rozwiązaniem jest gabinet specjalnie dla niej przeznaczony. Lecz nie zawsze jest to możliwe. Częściej mamy jedynie kilka metrów kwadratowych miejsca na postawienie stolika lub biurka i to też się sprawdzi. Ważne jest natomiast to, aby strefa pracy była odseparowana od strefy osobistej. Koniecznie trzeba także zwrócić uwagę na oświetlenie, żeby w miarę możliwości było naturalne.

Jak tanio zorganizować miejsce do pracy? Jeśli nie masz na wyposażeniu mieszkania ergonomicznego biurka czy fotela to zalecamy rozważyć jego zakup na wyprzedaży czy też przejrzeć regionalne ogłoszenia o sprzedaży na portalach społecznościowych.

Szczegółowe rozplanowanie dnia pracy

W czasie pracy poza biurem ważna jest samodyscyplina i zaangażowanie w wykonywaniu zadań. Starajmy pracować podobnie, jak w czasie pracy w firmie. W przypadku, gdy nasze godziny pracy są elastyczne, to polecamy wybrać te, w których pracujemy najefektywniej. Trzeba pamiętać, żeby w godzinach pracy nie planować domowych obowiązków. Najlepszym sposobem na skupienie się na pracy jest korzystanie z metody Pomodoro, która polega 25 minutowych etapach pracy z 5 minutową interwałem między kolejnymi zadaniami oraz wyciszenie powiadomień z mediów społecznościowych.

Dress code a praca w domu

Cały dzień spędzony w szlafroku mimo, że brzmi cudownie, może źle oddziaływać na naszą produktywność. Domowy strój może być na tyle wygodny, że będzie wywoływać rozleniwienie. Żeby do tego nie doprowadzić warto zadbać o swój wygląd, szczególnie jeżeli w godzinach pracy odbywają się zebrania przez internet. Poczujemy się wtedy bardziej profesjonalnie.

Zachowanie relacji między współpracownikami

W przypadku trybu pracy na zdalną znikają interakcje biurowe np. poranne rozmowa przy herbacie, wspólny dojazd bądź wyjście na obiad. Do zachowania koleżeńskich stosunków ze współpracownikami warto użyć popularnych komunikatorów np. Slack. W razie konieczności skomunikowania się jednocześnie z dużą grupą pracowników, łatwiejsze będzie zebranie online przez Google Meet, Zoom albo Skype. Jeżeli odczuwamy potrzebę rozmowy, nie bójmy się poruszyć z przyjaciółmi z biura także tematów osobistych. W pracy z domu wyjątkowo ważne jest zachowanie odpowiedniego komfortu psychicznego, zwłaszcza kiedy z rzadka widujemy się z innymi znajomymi.