Chirurg stomatolog – jakie zabiegi najczęściej wykonuje?

Niektóre schorzenia dziąseł i zębów nie mogą być uleczone z pomocą standardowych zabiegów dentystycznych. Gdy te sposoby terapii okazują się nieefektywne, stomatolog podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż ta nazwa dla wielu pacjentów brzmi groźnie, to współczesna medycyna posiada środki i technologie, które sprawiają, iż nawet wyjątkowo skomplikowane zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a komplikacje zdarzają się sporadycznie.

Jakie zabiegi przeprowadzi chirurg dentystyczny?

Do zabiegów często wykonywanych przez chirurga dentystę należą usunięcie fragmentów zębów (przykładowo wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi wykonuje się, gdy zęby są w złym stanie – przede wszystkim na skutek postępującej próchnicy lub często powtarzających się stanów zapalnych. Chirurg dentystyczny zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję poszczególnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentysty trzeba ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Chirurg dentystyczny zadba o skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem bólu. Obecnie jakkolwiek dostępne są środki, które kompletnie eliminują nieprzyjemne doznania. Oprócz tego pacjenci, którzy panicznie boją się zabiegów dentystycznych, mogą otrzymać pomocnicze środki uspokajające, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie całkowitej narkozy.