Implant zęba – jak przebiega zabieg jego wszczepienia?

Najlepszym sposobem na pozbycie się braków w uzębieniu są implanty zębów. Zdają egzamin zarówno w przypadku ogólnego bezzębia, jak i braku jednego zęba. Ich najważniejszymi atutami są stosunkowo łatwa pielęgnacja oraz naturalny wygląd – implant zębowy, a dokładniej jego ceramiczna korona, wygląda zupełnie jak naturalny ząb. Ich założenie jest też mniej przykre dla pacjenta niż zakładanie mostu czy pełnej protezy – nie ma konieczności szlifowania przyległych zębów. Warto powiedzieć kilka słów o tym, jak wygląda ów zabieg i jakie kroki trzeba przed nim podjąć.

Implanty zębów – etapy terapii

Zabieg wstawienia implantów zębów zaczyna się od podania pacjentowi anestetyku. Ponadto istotne jest także odpowiednie nastawienie i opanowanie strachu. Następnie stomatolog dokonuje nacięcia dziąsła. To pozwala na odsłonięcie tkanki kostnej i przygotowanie w niej łoża dla implantu. W tym celu korzysta się z technik piezochirurgii oraz stosownie dobranych wierteł. To najbardziej skomplikowana część zabiegu – chirurg stomatologiczny musi wykazać się umiejętnościami i wyczuciem. Dokładność niezbędna jest też przy umieszczeniu implantu zęba w kości. Gdy ten znajdzie się w planowanym miejscu, lekarzowi pozostaje jedynie zszyć dziąsło pacjenta.

Implanty zębów a strach przed bólem

Proces zakładania implantu zębowego budzi w niektórych pacjentach strach przed możliwym dotkliwym bólem odczuwanym podczas zabiegu i kilka dni po nim. Na szczęście lęk ten jest kompletnie bezzasadny. Obecnie implantologia korzysta z niesłychanie efektywnych leków przeciwbólowych, gwarantujących pacjentowi zachowanie spokoju na fotelu stomatologicznym. Osoby szczególnie wrażliwi na ból mogą oprócz tego skorzystać z płytkiego znieczulenia ogólnego, które kompletnie usunie problem stresu przed leczeniem stomatologicznym.