urologia kraków

Masz problemy z układem moczowym? Czas na wizytę u urologa!

Spotkanie z urologiem wywołuje u wielu pacjentów zakłopotanie. Problemy zdrowotne, którymi zajmuje się urologia, uważane są jako bardzo krępujące, co skutkuje tym, iż pacjenci, którzy dostrzegli u siebie niepokojące symptomy choroby, w wielu przypadkach opóźniają o kilka miesięcy wizytę u urologa. Tymczasem może to skutkować daleko idącymi następstwami dla układu moczowego.

Masz problemy z wypróżnianiem? Udaj się do urologa!

Zadaniem urologii jest rozpoznanie i leczenie diagnostyką oraz leczeniem chorób męskiego układu moczowo-płciowego, a u kobiet – układu moczowego. Organy tego układu odpowiadają chociażby za produkcję i degradację hormonów czy usuwanie z organizmu zbędnych soli mineralnych oraz mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako uboczny produkt metabolizmu protein. Na problemy z układem moczowym może wskazywać wiele przeróżnych symptomów, które często są bagatelizowane przez chorych z nadzieją, iż same miną. Na które więc oznaki trzeba zwrócić szczególną uwagę i zareagować na nie natychmiastowym udaniem się na wizytę do urologa? Są to zwłaszcza wszelkie zmiany powiązane z moczem, a więc jego ciemniejsza barwa, spienienie czy zauważenie w nim krwi albo ropy, ale też ból lub pieczenie przy wydalaniu moczu, przerywany strumień, nie kontrolowanie moczu bądź wydalanie jego niewielkich ilości. Niektóre symptomy mogą być także mniej wyraźne, przykładowo ból pleców lub podbrzusza, nadciśnienie tętnicze oraz obrzęk stóp. Urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, w związku z tym mężczyźni winni zgłosić się do niego jeśli mają problemy ze stulejką, z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w spermie), wywołaniem erekcji czy gdy dostrzegą zmiany na prąciu albo jądrach. Należy przy okazji zauważyć, że mężczyźni po ukończeniu czterdziestego roku życia powinni cyklicznie zgłaszać się na kontrolne badanie prostaty.

W jakim celu pacjenci umawiają się do gabinetu urologa?

Pacjenci zazwyczaj przychodzą do poradni urologa w celu uzyskania porady odnośnie wazektomii, wykonania biopsji prostaty (pozwalającej na wykrycie nowotworu tego narządu), cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), a także leczenia torbieli nerek, stulejki lub wodniaka jądra. Lekarze urolodzy każdego dnia przeprowadzają też sporo złożonych zabiegów, jak m.in. plastyka miedniczek nerkowych, przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy gruczołu sterczowego i laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego.

Nasze dane kontaktowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]