Leczenie kanałowe dla większości czytelników nie jest miłym zagadnieniem. Dziś natomiast, stosując odpowiednie narzędzia i – w szczególności – efektywne leki przeciwbólowe, lekarze są w stanie zagwarantować pacjentom, że leczenie okaże się całkowicie komfortowe. Leczenie kanałowe jest wskazane za każdym razem, kiedy rozwinie się stan zapalny miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na wykorzystaniu ultracienkich narzędzi, przez co stomatolog jest w stanie dostać się do głęboko położonych partii zęba. Dobrze przy tym wiedzieć, że w leczeniu kanałowym używa się również innych, nierzadko bardzo zaawansowanych technologicznie sprzętów. Jakich?
Narzędzia do leczenia kanałowego
Obok sprzętów manualnych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym naprawdę ważne okazują się mikroskopy operacyjne, bo obraz ze środka zęba przesyłają do ekranu w zasięgu wzroku stomatologa, ograniczając prawie całkowicie niebezpieczeństwo różnego typu pomyłek. W leczeniu kanałowym kluczowe jest także mierzenie głębokości kanałów. Wypracowanie sporej precyzji umożliwiają specjalne maszyny cyfrowe – endometry. Oprócz tego stomatolodzy wykorzystują też odpowiednie narzędzia, jakie umożliwiają maszynowe opracowanie kanałów, a przez to znaczne przyspieszenie zabiegu i polepszenie komfortu leczonego.
Leczenie kanałowe – dla kogo refundowane?
Decydując się na leczenie kanałowe warto pamiętać, iż nie we wszystkich sytuacjach będzie ono fundowane przez kasę chorych. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami gwarantowane jest osobom poniżej 18 roku życia. Pozostali nie muszą płacić za leczenie kanałowe zębów przednich – siekaczy oraz kłów. Leczenie kanałowe zębów tylnych będzie zaś w pełni płatne. Jeżeli jest ono niezbędne, powinniśmy udać się do dentysty dysponującego nowoczesnymi akcesoriami oraz zawczasu dowiedzieć się, co o leczeniu u niego poprzedni pacjenci mówią w sieci.