Nakazane prawem badania wysokościowe

Na http://bit.ly/2xNIlEz sprawdzisz, komu zlecić badania wysokościowe Bielsko Biała

Za pracę na wysokości uznaje się wykonywanie czynności na wysokości przekraczającej trzy metry ponad podłogą czy gruntem. Dotyczy to zatem robót przede wszystkim budowlanych, ale też pracowników prac remontowo–budowlanych, elektryków oraz przedstawicieli wielu innych branż. Jak przebiegają takie badania?

Co sprawdzają badania wysokościowe?

Praca na wysokości, mimo iż zgodnie z przepisami BHP musi być wykonywana z wykorzystaniem właściwych akcesoriów, nie należy do bezpiecznych, dlatego badania wysokościowe mają na celu wyeliminowanie z niej osób, dla których może wiązać się z niebezpieczeństwem. Pracy takiej nie powinny wykonywać osoby mające tendencje do zawrotów głowy, uskarżające się na kłopoty z równowagą bądź mające kłopoty ze wzrokiem. W sferę badań wysokościowych wchodzi zatem kompletna diagnostyka z zakresu laryngologii (co ma związek z błędnikiem i równowagą), okulistyki i neurologii. Badania przeprowadza się poddając badanego nieskomplikowanym testom przy zastosowaniu odpowiednich urządzeń. W toku badań można też wykryć kłopoty do tej pory niezdiagnozowane, stanowiące zaś poważne przeciwwskazanie do pracy na wysokościach, ich wykonanie ma więc szczególne znaczenie. Nie należy martwić się, że konieczne będzie przeznaczenie na te badania wiele czasu, bo istnieje możliwość przeprowadzenia pełnej diagnostyki nawet podczas jednego dnia.

Badania wysokościowe – jak długo są ważne?

Badania wysokościowe należy zrobić przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, ale nie oznacza to, że wystarczy wykonać je jednorazowo. Pamiętając, iż w trakcie pełnienia obowiązków mogą pojawić się kłopoty ze zdrowiem, a także, że tak nakazuje prawo, badaniom tego rodzaju należy poddawać się co 2-3 lata. Osoby, które mają więcej niż pięćdziesiąt lat, są zobowiązani natomiast wykonywać je co 12 miesięcy.

Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]