Faktura ustrukturyzowana – najważniejsze informacje

E-faktura. Więcej szczegółów na flobo.io.

System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie funkcjonować już w październiku 2021 r., jednak finalnie osobom prowadzącym działalność gospodarczą na możliwość skorzystania z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać trochę dłużej. Projekt wystartował z początkiem 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym stosowanie KSeF jest fakultatywne, zaczynając od stycznia 2023 r. stanie się to wymogiem dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktura ustrukturyzowana – plusy tego rozwiązania

Faktury ustrukturyzowane to po prostu dokumenty elektroniczne, które mają ściśle określoną strukturę danych zakodowanych z użyciem znaczników XML. Kodowanie XML w zasadzie niewiele mówi człowiekowi, który nie umie go odczytać, ale dla stosownej aplikacji do rozliczania i wystawiania faktur dokument tego rodzaju będzie doskonale zrozumiały. Fakt, iż faktury mają ujednolicony format sprawia, że niezależnie od tego którego programu do księgowości użyją kontrahenci transakcji, informacje będące składnikami faktury ustrukturyzowanej pozostaną rozszyfrowane w ten sam sposób. Jest to ważna zmiana na lepsze w szczególności dla biur rachunkowych, które dotychczas raz za razem mają do czynienia z przypadkami nieprawidłowego przeniesienia przez oprogramowanie księgowe danych z faktur przesyłanych przez klientów w formie pliku PDF czy zdjęcia faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane kompletnie eliminują ewentualność błędu przy przenoszeniu informacji z faktury przez pracownika biura rachunkowego, a także niepoprawnego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.

Krajowy System Faktur – właściciele przedsiębiorstw wiele na nim zyskają

Wszyscy właściciele firm stycznia 2021 r. mogą wystawić lub odebrać fakturę ustrukturyzowaną przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy zyskują przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, bowiem mają pewność, że nie zawieruszą faktury (KSeF przechowuje dane o dokumentach przez dekadę), są zwolnieni z wymogu wysyłania pliku JPK_FA, a także szybciej dostaną zwrot podatku VAT. Z drugiej strony Ministerstwo Finansów ma w ręku narzędzie, które pozwala na silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli lepiej zapobiega wykroczeniom w sferze podatku od towarów i usług, dochodowego i akcyzowego. Watro podkreślić, iż nieodzowność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie zamyka drogi do korzystania z zewnętrznej aplikacji księgowej, ale należy dokonać jej integracji z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]