Kurs franka szwajcarskiego i jego wymiana – sprawdź kantor online

Na topkantor.pl/kurs-wymiany-chf znajdziesz wszystko, co trzeba wiedzieć o kursie franka szwajcarskiego.

O franku Polacy wiedzą niedużo, zasadniczo tylko tyle, że to ta waluta, w której dziesiątki tysięcy naszych rodaków zaciągnęło niegdyś kredyty, które obecnie ciężko im spłacić. Tymczasem historia tej waluty jest bardzo ciekawa.

Frank szwajcarski – uznawany za jedną z kluczowych walut w dzisiejszym świecie

Oczywiście, frank szwajcarski to waluta Szwajcarii, jednak jest to też obowiązujący środek płatniczy w Liechtensteinie. Tak jak dolar, funt brytyjski oraz euro, frank szwajcarski jest uznawany za jedną z kluczowych walut dzisiejszego świata. Lecz nie był to pierwotny pieniądz, który pojawił się w obiegu na obszarze historycznej Szwajcarii. Frank ogólnie mówiąc pojawił się zaledwie w XIX w. i zastąpił mnogie lokalne waluty, które uprzednio były używane w szwajcarskich kantonach. Przez poprzednie dziesięciolecia swojego istnienia frank szwajcarski wsławił się swoją wyjątkową stabilnością, stawiając opór m.in. licznym zawirowaniom w czasach kryzysów ekonomicznych i dyplomatycznych, jakich doświadczyliśmy w XX oraz XXI w. Ciekawostką jest to, iż frank szwajcarski nazywany jest jedną z najbardziej urzekających walut świata. Jego banknoty emitowane od połowy 90-tych charakteryzują się niecodzienną pionową orientacją i wspaniałymi barwami. Na frankach przedstawiono osobistości ze świata kultury (np. Le Corbusiera, Jacoba Burckhardta czy Sophie Taeuber-Arp), a nie jak na ogół bywa – twarze królów, ministrów bądź wojskowych. A motywem przewodnim nowej, dziewiątej serii banknotów są natura, nauka oraz kula ziemska.

Kantor internetowy – tu sprawdzisz aktualny kurs franka

Frank szwajcarski nadal cieszy się dużym popytem wśród inwestorów, jednak jego notowania monitorują też ciekawością kredytobiorcy z nieuregulowanymi zobowiązaniami w tej walucie. Aby poznać aktualny kurs franka szwajcarskiego, warto zaglądać na stronę kantoru internetowego, gdzie notowania tej waluty odświeżane są w co kilka sekund. Tu można także przejrzeć wahania ceny franka w określonym roku. Jest to funkcja pomocna inwestorom planującym swoje dalsze kroki, a także frankowiczom oczekującym na odpowiedni moment, by wymienić walutę przed uregulowaniem kolejnej części zadłużenia.