Kursy walut w Polsce – gdzie szukać aktualnych i historycznych danych?

Zobacz więcej szczegółów o aktualnych kursach walut na topkantor.pl/notowania-wymiana-walut.

Sprzedaż na skalę międzynarodową prowadzona jest od od dziesiątek wieków. Zaledwie 100 lat temu kupno towarów w dowolnej części świata mógł odbywać się bez trudności, ponieważ większość umów sprzedaży można było wykonać opłacając kupca nie tylko miejscowym pieniądzem, ale i srebrnym bądź złotym kruszcem. Z czasem waluty odeszły od umocowania w złocie i na przeliczenie różnic wartości pomiędzy nimi wpływ mają teraz w głównej mierze złożone zależności ekonomiczne i polityczne. Monitorowanie bieżących cen walut jest tym samym konieczne nie tylko w obszarze inwestycji.

Robisz zakupy na międzynarodowych portalach sprzedażowych? Monitoruj aktualne kursy walut!

Podobnie jak w życiu prywatnym, tak i w biznesie, gdy planujemy poczynić jakiś zakup usiłujemy urzeczywistnić ten zamiar po rozsądnej cenie. Kiedy szukamy artykułów niezbędnych od ręki, w większości wypadków nie przejmujemy się kosztami, jednakże jeśli planujemy to z wyprzedzeniem, przykładowo zakup podarunku, możemy pozwolić sobie na wykonanie transakcji w innej walucie w dniu, w którym jej wartość w stosunku do złotówki jest korzystna. Tak samo, jeśli dysponujemy kontem w obcej walucie m.in. w euro, dolarach bądź funtach brytyjskich, którego używamy do zakupów na zagranicznych portalach sprzedażowych, wskazane jest monitorować aktualne ceny walut w kantorach, aby doładować je w najlepszym dla nas momencie. Dobra znajomość aktualnych kursów walut, badanie tendencji oraz historycznych przeliczników, pozwala także na lepszą kontrolę stanu naszych oszczędności w obcej walucie, a nawet na wygenerowanie z upływem lat sporego zysku.

Skąd czerpać informacje o aktualnych cenach walut?

Dzisiaj doskonałym źródłem wiedzy jest oczywiście internet. Bieżące ceny walut działają na szeregu portali biznesowych oraz finansowych. Jednakże jeżeli zależy ci na danych odświeżanych co kilka sekund, powinno się korzystać z informacji publikowanych na stronach internetowych kantorów. Jest tam również opcja odtworzenia kursów historycznych, sięgających nawet do dwóch dziesięcioleci wstecz, i zestawienia kursów dwóch (bądź więcej!) walut w wybranym okresie. Po zalogowaniu się w kantorze online, klient może wydać polecenie transakcji wymiany walut przez 24h na dobę.