Leasing dla przedsiębiorstwa

Leasing bez wątpienia jest jednym z najbardziej lubianych przez przedsiębiorców instrumentów finansowych. Nie może to jednak dziwić, gdyż jego duże zalety sprawiają, iż leasing okazuje się świetnym sposobem umożliwiającym ograniczenie wydatków związanych z działalnością przedsiębiorstwa. Przede wszystkim ze względu na fakt, że w Polsce ratę leasingową interpretuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, że leasing okazuje się tak opłacalny rzutuje również to, że umożliwia on uzyskanie potrzebnych do działalności przedsiębiorstwa dóbr bez potrzeby ich nabycia. Na jakich zasadach konkretnie więc opiera się leasing? O czym należy pamiętać stawiając na taką metodę finansowania?

Leasing – czym jest?

Określenie leasing wywodzi się z języka angielskiego, w którym znaczy dzierżawę. W krajach anglosaskich przepisy nie odróżniają leasingu od dzierżawy, lecz w Polsce są to określenia różne. Leasing to wypożyczenie przez leasingodawcę określonego dobra leasingobiorcy, w związku z czym ten ostatni deklaruje, że będzie opłacać raty leasingowe. Obiektem leasingu zazwyczaj bywają pojazdy, które składają się na flotę firmy, urządzenia potrzebne do prowadzenia firmy lub wyposażenie sklepu. Po zakończeniu umowy udostępnione dobra powinny być zwrócone do leasingodawcy, który zazwyczaj odsprzedaje je w preferencyjnej cenie.

Specjalista podpowie jak znaleźć dobry leasing

W ostatnim czasie w Polsce dostępnych jest sporo ofert leasingu. Ich różnorodność sprawia, iż trudno wybrać w tej grupie tę najkorzystniejszą – potrzebne do tego są właściwe umiejętności. A że nie każdy przedsiębiorca je posiada, decydując się na leasing, najlepiej postąpimy korzystając z porady fachowca. Przed znalezieniem oferty dobrze więc odwiedzić doradcę finansowego, który powie, jak wyszukać propozycję odpowiednią dla naszych potrzeb i zapewni, że leasing rzeczywiście okaże się najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.