Złote monety kolekcjonerskie a złoto bulionowe – różnice

Kliknij tutaj, aby kupić monety złote.

Ludzie decydujący się na inwestycję w złoto mają do wyboru wiele opcji: gromadzić biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje podmiotów związanych z rynkiem metali szlachetnych czy kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w branże gospodarki związane z tym kruszcem. Inną taktyką jest nabycie złota inwestycyjnego, które oferowane jest w formie sztabek i monet bulionowych.

Co determinuje bieżącą wartość złotych monet bulionowych?

Złote monety kojarzą się głównie z monetami kolekcjonerskimi, lecz monety bulionowe, zwane także lokacyjnymi, czy to złote czy z innych metali szlachetnych, odróżniają się od nich pod paroma względami. Przede wszystkim monety bulionowe są emitowane w celu inwestowania w nie kapitału, co sprawia, iż ich nakład w danym roku nie jest limitowany, a raczej regulowany przez popyt na rynku. Złote monety bulionowe nie są wybijane w kolekcjach tematycznych bądź w nawiązaniu do znaczących wydarzeń, toteż ich wygląd bardzo rzadko podlega „odświeżeniu”. Najczęściej złote monety bulionowe bite przez konkretną mennicę odróżniają się od siebie zaledwie rokiem emisji. Trzeba zaznaczyć, iż część monet bulionowych, mimo uważania ich za środek płatniczy, nie posiada przypisanego nominału podanego w walucie, a ich aktualną wartość określa waga oraz próba użytego do ich wybicia kruszcu. Plusem monet bulionowych jest to, że są popularne w każdym zakątku świata, więc ich ewentualna sprzedaż jest prostsza aniżeli miejscowych monet kolekcjonerskich.

Złoto bulionowe – monety nie tylko o wadze 1 oz

Popularne pośród inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 oz, jakkolwiek mennice wybijają dodatkowo monety o wadze 1/2 czy 1/50 uncji złota. Wypada wiedzieć, iż monety bulionowe wybijane są na ogół z 24 karatowego złota (.999), ale np. Amerykański Gold Eagle bądź Krugerrand z Południowej Afryki bite są 22 karatowego kruszcu. Gdy monety bulionowe mają w sobie domieszkę miedzi, ma to z reguły na celu wzmocnienie monety i – co za tym idzie – zredukowanie możliwości jej uszkodzenia. Takie monety z domieszką innych metali są odpowiednio cięższe, a nominał, którym są opisane informuje o wadze czystego złota, które się w nim znajduje.

W ofercie polskich dostawców złotych monet bulionowych zainteresowani ich zakupem inwestorzy bez przeszkód znajdą najpopularniejsze z nich, a więc austriackich Filharmoników Wiedeńskich, kanadyjski Liść Klonowy czy wspomniane wcześniej Krugerrandy.

Nasze dane kontaktowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]