Trekkingi – nie tylko dla alpinistów

Co trzeba wiedzieć o trekkingi Himalaje?

Wędrówki po wysokich górach kojarzymy zwłaszcza z naprawdę wykwalifikowanymi wspinaczami. Tymczasem do trekkingów niepotrzebne są najczęściej specjalistyczne kwalifikacje – w różnych górach poprowadzono bowiem trasy, z jakimi upora się każdy miłośnik gór – jeżeli oczywiście jest wyposażony w odpowiednie narzędzia, czyli buty z odpowiednią podeszwą i kijki gwarantujące stabilność na nierównych nawierzchniach. Na najniebezpieczniejszych odcinkach potrzebna będzie również obecność sprawdzonego instruktora, który pokaże, jak korzystać z opcjonalnego, zapewniającego bezpieczeństwo sprzętu. W jakich sytuacjach więc będzie on niezbędny? W jakich miejscach zazwyczaj organizowane są trekkingi?

Trekkingi na technicznych szlakach

Trekkingi bywają niekiedy organizowane w naprawdę technicznym terenie, a to powoduje, że niezbędne okazują się narzędzia umożliwiające przejście szlaku. Najważniejszymi wśród nich są z całą pewnością raki, bo zapewnią przyczepność nawet na ośnieżonych szlakach – a na wysokich szczytach uświadczyć je możemy także latem. Na wysokich podejściach pomocny będzie także czekan. Do korzystania z obu narzędzi potrzebne są odpowiednie umiejętności – dlatego nieobyci klienci na trekkingi powinni udać się wraz z instruktorem, bo ten powie im, jak bezpiecznie przejść szlak.

Trekkingi – gdzie się odbywają?

Trekkingi pozwalają na zwiedzenie szczególnie ciekawych szczytów na świecie, które zazwyczaj okazują się nieosiągalne dla większości gości. Najczęściej prowadzone są w wysokich górach – krajowi turyści chętnie wyjeżdżają w pobliskie Tatry, a poza tym w Alpy oraz na norweskie fiordy. Sporym uznaniem w świecie fanów trekkingu szczyci się też Kilimandżaro oraz góry Peru. Ci z nas, którzy mają już pewne umiejętności w chodzeniu po górach mają szansę natomiast udać się w Himalaje – trekkingi organizowane są tam m. in. u podnóża Annapurny oraz Everestu.

Nasze dane kontaktowe:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]