Czym są szalunki i do czego służą

Zobacz, gdzie kupić szalunki Kraków

Szalunki to to konstrukcja mająca charakter tymczasowy, którą najczęściej wykonuje się z desek. Może ona być zrobiona również z drewnianych płyt, które wykonane zostały z drewna cechującego się niższą jakością. Nie brak jest firm, które decydują się na wykonywanie szalunku z elementów metalowych, ale tego typu postępowanie nie jest zbyt popularne. Deskowanie – bo dokładnie tak w inny sposób określa się szalunki – powoduje, że mieszanka, którą się wylewa, zyskuje wymagany kształt. Szalunki wyjmuje się dopiero po zastygnięciu mieszanki. Dzięki szalunkom można też solidnie podtrzymać zbrojenie, które będzie utrzymane do czasu, gdy wylana mieszanka odpowiednio stwardnieje.

Szalunki – jak wygląda ich wykonanie?

Wszystkie konstrukcje z betonu wykonuje się na budowie w odpowiednich formach, którymi są właśnie szalunki. W początkowym etapie prac niezbędne jest wykonanie szalunku, który następnie zostaje zalany odpowiednio dobraną mieszanką betonu. W niektórych sytuacjach konieczne jest wykonanie zbrojenia. Wykonuje się je przed wylaniem betonu. Szalunki wyjmowane są dopiero wtedy, kiedy mieszanka porządnie zastygnie. Zazwyczaj potrzeba na to od około dwóch do aż czterech tygodni. Szalunki wykonuje się chociażby w przypadku fundamentów, wykonanych z betonu cokołów ogrodzeń oraz sufitów z żelbetonu. Cechują się jak widać bardzo szerokim zastosowaniem, a budowa bez ich wykorzystania nie posuwałaby się tak sprawnie.

Szalunki – jakie moduły konieczne są do zrobienia szalowania?

Do wykonania szalowania niezbędna jest sklejka szalunkowa. Potrzebne są też specjalne podpory i dźwigary. Często zdarza się, że małe przedsiębiorstwa budowlane nie posiadają własnego systemu szalunkowego. Wówczas rozwiązaniem okazuje się być skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który mają w swojej ofercie firmy , które specjalizują się w dostarczaniu zakładom budowlanym dźwigarów, mocowań oraz sklejki.

Nasze dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]