Zdrowe fundamenty – o izolacji przeciwwilgociowej fundamentów

Fundamenty to podstawa każdej nieruchomości. Już w trakcie projektowania budynku trzeba zatroszczyć się o to, aby dom był solidny. Znakomicie sprawdza się w tym celu izolacja przeciwwilgociowa fundamentów. Zobaczmy więc dlaczego trzeba ją zastosować.

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – stop wychładzaniu domu

Warunki atmosferyczne intensywnie oddziałują na strukturę budynku. Negatywne następstwa wywołuje szczególnie oddziaływanie wód gruntowych, co może być przyczyną błyskawicznej utraty ciepła. Mokre fundamenty powodują, że spada poziom izolacji termicznej, a co za tym idzie – podnoszą się koszty centralnego ogrzewania. Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów stanowi najpopularniejszą formą hydroizolacji, która chroni nieruchomość przed negatywnym oddziaływaniem wody oraz pojawieniem się grzybów i pleśni. Używa się ją tak w budynkach użytkowych, jak i przemysłowych. Budowę zabezpiecza się przy pomocy rozmaitych sposobów izolacji. Ciężką izolację stosuje się na bardzo wilgotnych terenach, czyli tam, gdzie woda wywiera ciśnienie hydrostatyczne na budynek. Natomiast w większości przypadków wykorzystywana jest lekka izolacja, która pomoże ochronić fundamenty przed naturalną wilgocią.

Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – zadbaj o rogi, krawędzie i brzegi ścian

Podstawę nieruchomości można izolować na zewnątrz i od wewnątrz. Służą do tego różnorodne tworzywa budowlane, na przykład papy, folie kubełkowe, zaprawy asfaltowe lub powłoki polimerowe. Pamiętajmy, że skuteczna izolacja przeciwwilgociowa fundamentów opiera się na zrobieniu oddzielnych planów dla najważniejszych miejsc jak przykładowo: rogi, załomy i brzegi murów. Dlatego roboty należy powierzyć firmom posiadającym duże doświadczenie w tej dziedzinie – tylko wówczas będziemy pewni, że nieruchomość jest odpowiednio zabezpieczona przed działaniem wody.