Hydroizolacja tarasu czy piwnicy – komu zlecić jej zaplanowanie?

W trakcie budowy dowolnego obiektu, niezależnie czy jest to biurowiec czy dom jednorodzinny, już na etapie projektowania należy zatroszczyć się o poprawne zabezpieczenie budowli przed wilgocią. Woda, która z biegiem lat może przedostać się do nieprawidłowo bądź w ogóle niezabezpieczonych murów osłabi ich solidność i zdolność do izolacji cieplnej, a także spowodować rozkwit chorobotwórczych pleśni oraz grzybów.

Które fragmenty budynku powinno się chronić hydroizolacją?

Do najważniejszych elementów, jakie trzeba zabezpieczyć przed wilgocią należą zwłaszcza dachy, fundamenty, balkony, piwnice i tarasy, a zatem te części konstrukcji, które mają bezpośredni kontakt z lub opadami atmosferycznymi. Każda budowa obiektu powinna być poprzedzona odpowiednią ekspertyzą i konsultacją z ekspertami, którzy wskażą, jakie elementy wymagają zabezpieczenia przed wodą i jakiej technologii warto użyć w odniesieniu do konkretnych segmentów konstrukcji. Na przykład, na ścianie fundamentowej z betonu wykonuje się izolację przeciwwodną, pokrywając ją powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej (preferowanie i z zewnątrz i od środka), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W solidnych ścianach z cegły, dziurawki czy pustaka wypalanego poleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wilgoci. Z kolei tarasy izoluje się wielowarstwowo, pamiętając o tym, żeby każda warstwa miała spadek zapobiegający gromadzeniu się wody pomiędzy nimi i odprowadzający ją. Tak samo hydrolizuje się również balkony.

Komu powierzyć założenie hydroizolacji?

Ważne jest, żeby planowanie hydroizolacji, powierzyć profesjonalnej ekipie, posiadającej długoletnią praktykę w prowadzeniu prac hydroizolacyjnych. Deweloperzy, generalni wykonawcy oraz inwestorzy skorzystają na współpracy ze profesjonalistami w toku prac związanych z hydroizolacją spodu płyt i ścian fundamentowych, uszczelnianiem przemysłowych obiektów żelbetowych, zbiorników oraz budynków w systemie „białej wanny”, a także montażem taśm PVC, węży iniekcyjnych, taśm dylatacyjnych czy uszczelek pęczniejących. Natomiast na zamówienie zarządców istniejących budynków zespół ekspertów od hydroizolacji zajmie się między innymi naprawą, inwentaryzacją oraz uszczelnieniem przecieków wody, reperacją tarasów i balkonów, uszczelnieniem podszybii windowych czy wzmocnieniem gruntów pod fundamentami.