Izolacja starych fundamentów – komu ją powierzyć?

Ochrona fundamentów przed niekorzystnym wpływem wody, wilgoci i chłodu jest jednym z najważniejszych faz budowy stabilnego, bezpiecznego budynku. Wilgoć wnikająca w mury z czasem doprowadzi do osłabienia ich struktury, a wykwity pleśni i grzybów z biegiem czasu odbiją się negatywnie na samopoczuciu ich rezydentów.

Komu powierzyć wykonanie zabezpieczenia fundamentów?

Planując budowę obiektu, powinno się powierzyć przygotowanie najlepszego sposobu hydroizolacji profesjonalistom, którzy mają wieloletnią praktykę nie tylko w zabezpieczaniu przed wilgocią nowych budynków, ale także w odtwarzaniu hydroizolacji w tych już ukończonych. Wiedzą oni, jakich błędów unikać oraz jakie technologie i materiały hydroizolacyjne sprawdzą się dobrze w danym przypadku. Wszak zastosowanie stosownych technik izolacji fundamentów może różnić się zależnie od tego, czy planowane jest wykonanie ławy i ścian fundamentowych, fundamentów z bloczków betonowych czy też osadzenie budynku na płycie fundamentowej. Kluczowa jest również dokładna analiza warunków wodnych na terenie, na którym planowana jest budowa. Dzięki niej można sprawdzić czy konieczna jest izolacja przeciwwilgociowa (realizowana na gruntach, w które woda szybko wsiąka i nie spiętrza się w pobliżu fundamentów) czy może przeciwwodna (tam, gdzie pojawia się niebezpieczeństwo podtopień lub gleba jest na tyle spoista, że po deszczu fundamenty mogą dłuższy czas stać w wodzie).

Metody hydroizolacji fundamentów

Zależnie od rodzaju fundamentów, do ich protekcje przed wilgocią wykorzystuje się różne metody. Płytę fundamentową, na której najczęściej stawia się budynki tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, można hydroizolować od dołu wykonując warstwę izolacji ciężkiej. Z kolei nową ścianę fundamentową z betonu można pokryć warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najkorzystniej nałożyć ją zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian murowanych najlepiej sprawdzi się użycie izolacji pionowej i poziomej, która zablokuje kapilarne wnikanie wody w mury.

Wykonanie hydroizolacji fundamentów również warto pozostawić profesjonalistom, bowiem nierzadkim błędem mniej doświadczonych ekip jest lekceważenie wskazówek wyszczególnionych w projekcie wykonawczym (m.in. tych dotyczących warunków i procedur aplikacji materiałów hydroizolacyjnych) lub zastosowanie ich tanich zamienników, nie posiadających podobnych właściwości wodochronnych. Niepoprawne wykonanie prac czy użycie materiałów nieodpowiednich do stopnia obciążenia wilgotnością może skutkować, że będzie ona nieefektywna.