Mnóstwo odpadów nie powinno trafić do pojemników komunalnych. Chodzi tu w szczególności o te, które produkowane są w trakcie różnego typu prac ogrodowych i budowlanych, gruntownych porządków na strychu bądź w piwnicy czy odśnieżania. Śmieci takie jak gruz, chemikalia, elementy okien i podłóg, śnieg lub elementy gumowe powinny trafić do specjalnego kontenera podstawionego na czas wykonania robót. Jak złożyć na niego zamówienie? Który z dostępnych typów kontenera będzie w naszym przypadku najlepszym wyborem?
Kontenery na gruz – typy i pojemność
Wybierając kontener, warto skoncentrować się zwłaszcza na jego pojemności. Jeśli ta okaże się za mała, po prostu nie pomieszczą się w nim wszystkie odpady wytworzone podczas robót. Jeżeli natomiast wybierzemy zbyt pojemny kontener, wydamy więcej niż to konieczne , bowiem cena najmu jest zależna m.in. od jego wielkości. Największe kontenery na gruz i inne śmieci mają objętość nawet kilkunastu m3. W większości prac remontowych całkowicie wystarczające będą jednak kontenery o objętości 6 metrów sześciennych – bez problemu zmieścimy w nich gruz, rozebrane ościeżnice i okna, a także skute płytki ceramiczne i zdjęte panele podłogowe.
Kontener na gruz – jak go wynająć?
Kontener na gruz możemy wypożyczyć od podmiotu zajmującego się przewozem i recyklingiem odpadów. Przedsiębiorstwa tego rodzaju działają nie tylko w dużych polskich miastach, takich jak Kraków czy Poznań, ale też w małych miejscowościach. Firma dostarcza kontener pod określony adres. Pojemnik należy napełnić w wyznaczonym w umowie okresie. Jeśli nie dotrzymamy terminu, dostawca kontenera może nałożyć dodatkowe opłaty. Po wypełnieniu wynajmujący zabiera od nas kontener wraz z zawartością, która następnie trafia do legalnej utylizacji.