Nie daj się naciągnąć w komisie – sprawdź samochód przed kupnem

Zakup samochodu to istotny wydatek – dla wielu z nas wiąże się więc z podjęciem odpowiedzialnych decyzji. Wyjątkowo wysokim ryzykiem jest kupno pojazdu z drugiej ręki – etyczność ich sprzedawców niestety nierzadko bywa na niskim poziomie, a samochód reklamowany jako bezwypadkowy i w stu procentach sprawny, posiada „bogatą” historię i mnóstwo usterek. Na nieszczęście nie wszyscy jesteśmy w stanie wypatrzyć ewentualne wady przed dokonaniem transakcji. Sprawdzanie samochodu przed zakupem warto zatem zlecić profesjonalistom.

Sprawdzenie samochodu przed kupnem – rzeczywisty stan techniczny

Sprawdzenie aut używanych jest potrzebne, żeby przekonać się, iż faktyczny stan techniczny pojazdu jest taki, jak deklaruje jego dotychczasowy właściciel. Dobrze będzie, jeśli samochód obejrzy wykwalifikowany, godny zaufania mechanik, nie mający żadnych związków ze sprzedawcą. Wyjątkowo ważne jest to w przypadku kupna pojazdu z komisu bądź od pośrednika. Czasem firmy, aby zwiększyć sprzedaż, mają tendencję do przemilczenia informacji o różnorodnych wadach i mankamentach, które mogłyby wpłynąć na obniżenie ceny. Sprawdzenie samochodu przed kupnem pozwala uniknąć takich błędów i – tym samym – niepotrzebnych wydatków.

Sprawdzenie auta przed zakupem – sprawdź VIN

Równie znacząca – a niekiedy nawet bardziej znacząca – jest historia pojazdu. Idzie tu szczególnie o dane o możliwych kolizjachz jego udziałem, przebiegu i rejestracji w kartotekach samochodów skradzionych. Sprawdzenie auta pod tym kątem umożliwia Vehicle Identification Number (VIN) i specjalistyczne wyszukiwarki. Korzystanie z nich jest płatne, ale firmy oferujące inspekcję pojazdów zapewniają także i tę usługę – tym samym nie kupimy kradzionego auta i unikniemy wielu innych problemów.