Okna zabytkowe – jak je remontować?

Więcej szczegółów o oknach zabytkowych.

Okna zabytkowe zwykle prezentują się znacznie korzystniej niż te wykonywane obecnie więc są niewątpliwą dekoracją obiektów. Względy estetyczne to oczywiście ich nie jedyna dobra strona, zaś na ich cenę w dużym stopniu rzutuje także wiek. Podobnie jak inne dobra zabytkowe, także okna muszą być konserwowane według prawa – ich renowacji nie powinniśmy wykonywać samemu z zastosowaniem dostępnych w sklepach surowców. Czym więc wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto ma uprawnienia, by przeprowadzić te prace?

Jak odróżnić okna zabytkowe?

Okna zabytkowe zwykle mają więcej dekoracji niż nowoczesne. Nie są również uchylane, a to sprawia, iż potrzebne stają się lufciki, z użyciem których można wentylować lokal. Okna zabytkowe, jak już nadmieniliśmy, wykonane są zwykle z drewna – materiału, jaki wykazuje mnóstwo zalet, ale wymaga regularnych remontów, a poza tym nietrudno go uszkodzić. Dlatego tak istotne są kwalifikacje osób naprawiających okna zabytkowe.

Komu zlecić renowację okien zabytkowych?

Okna zabytkowe zwykle mają budowę skrzynkową, która wymaga najwyższych kwalifikacji – taki typ okna cechuje się wszak użyciem różnych, dziś już rzadko spotykanych, rozwiązań. W związku z powyższym, także najbardziej doświadczeni stolarze nie mogą remontować okien zabytkowych, jeśli nie mają uprawnień zaświadczających ich kwalifikacje, które zostały nadane przez urząd ochrony zabytków – w innym wypadku zostaną na nich nałożone wysokie kary.

Nasze dane kontaktowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]