Szkolenie z ochrony danych osobowych – program

Podstawowym prawnym dokumentem w Polsce, jaki dotykał kwestii danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, jaka zaczęła obowiązywać w 1997. Także dziś definiuje ona ten termin i mówi, jak należy ich używać. Według dokumentu dane osobowe to każde dane, które pozwalają na zidentyfikowanie konkretnego człowieka bez złożonych działań. Do danych osobowych zakwalifikować możemy zatem miejsce zamieszkania, imię i nazwisko czy wiek, ale również te określane jako dane wrażliwe – na przykład informacje o ewentualnych sprawach sądowych, wyznaniu czy stanie zdrowia. O ich bezpieczeństwo warto zadbać zwłaszcza dlatego, iż dzięki internetowi ich zdobycie oraz przetwarzanie jest banalnie proste.

Do kogo są adresowane jest kurs z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe pozyskują wszelkiego typu przedsiębiorstwa. Jedne dysponują jedynie danymi ich pracowników, pozostałe natomiast uzyskują dojście także do danych klientów. We wszystkich sytuacjach specjaliści, którzy mają z nimi styczność muszą przejść specjalne szkolenie z ochrony danych osobowych, podczas którego nauczą się, w jaki sposób zapewnić im ochronę. Okazuje się to bardzo ważne, ponieważ po zauważeniu nieprawidłowości GIODO może nałożyć dotkliwe kary – nie tylko finansowe, ale w najcięższych przypadkach także więzienia.

Na czym polega szkolenie z ochrony danych osobowych?

Szkolenie z ochrony danych osobowych jest skierowane do wszystkich specjalistów administrujących takimi informacjami – będą to m. in. pracownicy sekretariatów, do spraw rekrutacji bądź składnic akt. W jego koszty zaliczają się również materiały pomocnicze, dzięki którym kursanci szybciej przysposobią wiedzę. Po ukończeniu szkolenia, podczas którego nauczą się, jak zagwarantować bezpieczeństwo danych, kursanci otrzymują odpowiednie świadectwa. Kursy z ochrony danych osobowych nie pochłaniają wiele czasu – zazwyczaj kończą się tego samego dnia.