Ważne badania psychologiczne operatorów

Badania operatorów Bielsko Biała - zajrzyj tu po więcej informacji o tych usługach.

Gdy mowa o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, zazwyczaj łączymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą je zrobić. Konieczność ich wykonania ten prawo nakłada też na operatorów wózków, dźwigów, koparek i podobnych urządzeń. Dlaczego zachodzi taka konieczność i co jest badane?

Czy badania operatorów są potrzebne?

Prawo precyzyjnie wskazuje, jakie grupy zawodowe muszą wykonać badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których doskonała sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób z jego otoczenia. Ponadto, jeśli chodzi o okoliczności, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, relatywnie często dochodzi w nich do wypadku, a większość z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak skupienia czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te spadają wraz z wiekiem, a także wskutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie się zalicza, i dlatego robienie takich kontroli jest tak ważne.

Na czym polegają badania operatorów?

Testy, którym poddaje się operatorów i kierowców, mają tę samą istotę. Kontroluje się po pierwsze wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe oraz widzenie po zmierzchu, a ponadto zdolność oceny odległości, poziom koncentracji oraz prędkość reakcji. Istotna jest również przerzutność uwagi. Badania wykonuje się, odpowiadając na pytania testowe przecząco lub twierdząco, stosowana jest też specjalna aparatura. Zazwyczaj nie zabierają one więcej czasu niż trzydzieści minut.
Jeżeli chodzi o to, jak długo testy zachowują ważność, to jest to zależne przede wszystkim od wieku osoby, której dotyczą. Najczęściej są to 3-4 lata, a w przypadku osób powyżej 50 lat – 1-2 lata.

Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]