Na co zwrócić uwagę wybierając platformę rowerową na hak?

Więcej o platformie rowerowej na https://ebagaznik.pl/pl/c/Platformy-rowerowe/66.

Budowa ścieżek dla rowerów nie tylko w dużych miastach, lecz także w licznych miasteczkach wypoczynkowych w kraju i za granicą przyczyniła się do tego, że pakując się na wakacje rozważamy, czy zabrać ze sobą rower. Jeżeli nasz rower to „składak”, a wyjeżdżamy sami, można po prostu wepchnąć go do bagażnika samochodu. Problemy pojawiają się, gdy wyjeżdżamy w rodzinnym gronie i chcemy wziąć parę rowerów. W takiej sytuacji najlepiej jest użyć platformy rowerowej na hak.

Uchwyt rowerowy na dach a platforma rowerowa na hak – największe różnice

Rowery można przewieźć na dachu pojazdu, montując na nim dodatkowe uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego, bądź na platformie rowerowej instalowanej na haku. Obie metody pozwalają na transport aż do 4 jednośladów. Uchwyty rowerowe są mniej kosztowne, jednak mają też parę wad. Umocowanie, a potem zdjęcie z nich roweru, bywa sporą uciążliwością głównie dla osób o niskim wzroście. Co więcej ułożenie roweru na dachu zwiększa wysokość pojazdu, i o ile z reguły nie przeszkadza to w czasie przejazdu pod niskimi kładkami dla pieszych, mostami oraz bramami, to zmienia sterowność samochodu z uwagi na to, że jest on bardziej czuły na intensywne powiewy wiatru. Z kolei platformy rowerowe zakładane na hak wydłużają samochody, z tej przyczyny kierowcy ich używający muszą zachować wyjątkową ostrożność podczas parkowania tyłem i cofania pojazdu. Jednoślady ułożone na platformie nieraz też wystają poza obrys pojazdu, a to może przeszkadzać w wymijaniu innych aut na wąskich ulicach.

Nim zamówisz bagażnik rowerowy zdecyduj ile jednośladów chcesz przewieźć

Decydując się na kupno platformy rowerowej na hak warto wpierw odpowiedzieć sobie na parę pytań. Jest to dość kosztowny sprzęt, dlatego powinno się już na początku oszacować jaką ilość jednośladów docelowo będziemy pragnęli transportować. Bagażnik na rower uznanej firmy, np. od Thule, posłuży nam wiele lat i o ile zamawiamy go w celu zabrania go na rodzinne wyprawy, powinno się postawić na taki, na którym ulokujemy 3 lub 4 rowery. Drugą ważną kwestią jest oszacowanie łącznego ciężaru rowerów – przed kupnem platformy powinno się zweryfikować czy utrzyma ona ładunek jaki potrzebujemy na niej transportować. Dowiedzmy się również jak przytwierdzane są rowery do bagażnika na hak. Więcej uchwytów podtrzymujących jednoślad na miejscu minimalizuje zagrożenie jego przesunięcia się w trakcie przewozu, zagrażające ewentualnym zarysowaniem karoserii. W razie niepewności, która platformę rowerową zamówić, zalecamy skonsultować się z reprezentantem sklepu mającego w ofercie taki sprzęt.

Nasze dane kontaktowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]