Co warto wiedzieć o obrączkach ślubnych?

Potrzebujesz obrączkek Kraków? Sprawdź obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne

Dla wielu osób dzień ślubu jest niezwykle ekscytującym dniem w życiu. Sakrament ten wiąże nowożeńców do końca życia, a symbolem ich miłości, zaangażowania i wierności są obrączki.

Obrączki ślubne – część obrzędu zaślubin od XIII w.

Z początku nie było podziału na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, więc mają one wspólną historię, która sięga daleko w Starożytność. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, dzięki czemu obdarowanie żony pierścionkiem stało się częścią sakramentu zaślubin. Mężczyźni zaczęli nosić na ręku obrączkę kilka wieków później, o czym jednakże niewiele osób pamięta. I chociaż uprzednio miały miejsce sytuacje, że zakładali pierścienie na dłoń kiedy odjeżdżali na wojenne wyprawy, niemniej jednak obyczaj ten spopularyzował się dopiero w minionym stuleciu, a konkretnie podczas II Wojny Światowej. Obrączka przypominała wojakowi, iż czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której winien być wierny. W Polsce małżonkowie noszą obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej ręki, jakkolwiek w innych krajach, jak przykładowo w Kanadzie, w Egipcie, w Iranie czy w Irlandii, zakłada się je na lewą rękę, gdzie zgodnie ze starymi wierzeniami biegnie “żyła miłości”, wiodąca prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, narzeczeni mierzą oraz poszukują obrączek razem, jednakże tradycja mówi, iż kobieta nie powinna za nie płacić, ponieważ jest to obowiązek mężczyzny.

Obrączki ślubne – dodaj imię małżonka, datę ślubu albo cytat

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się delikatniejszą estetyką. Na przestrzeni wieków sporządzano je z rozmaitych surowców, bardziej lub mniej wytrzymałych. Dopiero później zaczęto wykorzystywać do tego metale i ich stopy (jak miedź czy mosiądz) symbolizujące niezłomność miłości. Współcześnie do ich stworzenia używa się najczęściej platyny i złota, które są symbolem zaufania do współmałżonka. Naturalnie, ozdabia się je często kamieniami szlachetnymi, jednak nadal najczęściej kupowane są ponadczasowe, gładkie złote pierścienie oraz delikatne obrączki, w których wykorzystano dwa typy złota (przykładowo tradycyjne i różowe). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek ślubnych, mają też nierzadko w swojej ofercie grawerowanie artystyczne. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki grawerując do nich datę ślubu, imię małżonka lub istotny dla młodej pary cytat.

Nasze dane kontaktowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]