Kantar sznutkowy i skórzany – czym się różnią?

Więcej szczegółów o kantarze skórzanym

Kantar jest częścią uprzęży dla konia. Mylony jest z uzdą, bowiem wyłączną różnicą pomiędzy nimi jest brak wędzidła – części umieszczanej w pysku, pozwalającej na przekazywanie sygnałów do stąpającego zwierzęcia. Kantar to jeden z kluczowych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie sporadycznie się rozstają. Tym samym powinien on pasować do wymiarów i profilu głowy zwierzęcia, a także nie przyczyniać się do powstania zadrapań. Jak zatem dobrać najlepszy kantar dla konia? Na które jego cechy trzeba zwrócić uwagę?

Kantar sznurkowy, a może podszywany – który odpowiedniejszy dla konia?

Na rynku odnajdziemy różne typy kantarów: sznurkowe, podszywane, taśmowe i skórzane. Te pierwsze, określane też halterami, są rekomendowane z uwagi na dużą kontrolę, którą dżokej za ich pośrednictwem może sprawować nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia znacznie bardziej wygodny jest jednak kantar skórzany lub taśmowy. Dużo większą wygodę zapewniają kantary podszywane – na przykład sztucznym bądź naturalnym futerkiem, które da się ściągnąć celem wyczyszczenia. Kantar tego typu świetnie chroni przed tworzeniem się obtarć, a jednocześnie pozwala przywiązać konia w trakcie pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas treningów czy spacerów.

Kantary – które dla koni szetlandzkich a które dla trakenów?

Wytwarzanych jest parę rozmiarów kantarów dla koni. Najmniejszy rozmiar to foal, który będzie pasował źrebiętom i kucom miniaturowym. Następny to shetty (0), który powinni stosować właściciele koni szetlandzkich, a także pokaźniejszych źrebiąt. Kantar w rozmiarze pony (1) został z kolei stworzony z myślą o kucach (np. islandzkich) i rocznych koniach większości ras. Kantary cob i full (2 i 3) są zaś średnich wymiarów i są odpowiednie między innymi dla koni holsztyńskich, arabskich, fryzyjskich oraz hanowerów. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak shire lub konie ardeńskie) i dużych ras gorącokrwistych (np. kladrubskich).

Nasze dane kontaktowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]