Łańcuchy na koła – kiedy zakładać?

Jeśli chcesz nabyć łańcuchy samochodowe, skieruj się tu

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu zwiększają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest przykładowo w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w pozostałych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta jedynie w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład w Niemczech, Hiszpanii, Polsce i we Włoszech). Jak zatem modele łańcuchów samochodowych znajdziemy w sklepach?

Rodzaje łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe dzielimy najczęściej mając na uwadze ich zastosowanie. Odróżniamy typy stworzone z myślą o wykorzystywaniu w samochodach ciężarowych, terenowych, dostawczych i osobowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się również mocowaniem, które powinno być dostosowane do rodzaju felgi, przekrojem i grubością ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny) oraz motywem zaplotu. Różne są również tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy na koła. W dzisiejszych czasach producenci używają głównie stali manganowej bądź tytanowej.

Jazda z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i na początku może być źródłem sporego stresu. Aby go uniknąć, warto potrenować tę czynność w garażu bądź na placu manewrowym. Sama prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Należy unikać poruszania się po niezaśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i buksowania kół. Korzystając z łańcuchów samochodowych, należy też obowiązkowo nadzorować ich napięcie oraz ułożenie – w ten sposób unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich eksploatacji.

Nasze dane kontaktowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]