srebrne wisiorki, srebrne zawieszki, zawieszki

Srebrne wisiorki

Srebro to jeden z najczęściej stosowanych przez złotników surowców. Nie powinno to dziwić – jest plastyczne, świetnie wygląda, a także cechuje je interesujący refleks. Ozdoby takie jak wisiorki srebrne wymagają jednak specjalnej ochrony – metal ten okazuje się naprawdę delikatny, w związku z czym łatwo go uszkodzić. Jak zatem troszczyć się o srebrną biżuterię?

Detergenty źle działają na wisiorki srebrne

Mocne środki myjące dla srebra bywają zabójcze. Pod ich wpływem surowiec może zmieniać kolory i blaknąć. Nie należy zatem używać ich do czyszczenia biżuterii, a w czasie prania ręcznego koniecznie musimy zdjąć wszystkie wisiorki srebrne lub bransoletki.

Gdzie trzymać wisiorki srebrne?

Warto dbać o wisiorki srebrne także wtedy, kiedy ich nie nosimy. Do ich trzymania powinniśmy stosować kuferki wykładane od środka delikatnym materiałem – zapobiegniemy tak ich zarysowaniu. Srebro niezbyt dobrze znosi też kontakt z wodą i promieniami słonecznymi, które mogą sprawić, że straci kolory albo zmieni kształt. Przed schowaniem do szkatułki kilku przedmiotów, powinniśmy przed tym owinąć je miękką tkaniną albo wrzucić do foliowego worka.

Wisiorki srebrne – czym je pielęgnować?

Do pielęgnowania srebra najlepiej wykorzystać ciepłą wodę z dodatkiem soli, która doskonale usuwa powstający na powierzchni tego surowca nalot. Oprócz tego odpowiednie będą także alkohol, białko jaja oraz specjalne preparaty. Do czyszczenia wykonanych ze srebra ozdób musimy używać delikatnych ścierek – twarde mogą uszkodzić powierzchnię.